Lawendowy ogród

Ogród położony na skraju miejscowości w sąsiedztwie podobnych budowli oraz otwartych pól uprawnych, stąd częściowo ma być otwarty na otaczające go widoki. Założenie projektowe oparto na rozpoczętych przez Inwestorów działaniach, które to wyznaczyły między innymi przebieg ścieżek, murków oporowych, położenie altany. W ogrodzie zastosowano głównie swobodne linie łuków i okręgów, miejscami „uspokojone” linią prostą (np. płyty kamienne ułożone w trawie, kształt altany).
Ze względu na duży rozmiar ogrodu zaproponowano nasadzenia w postaci plam roślin tego samego gatunku, oraz sekwencyjne nasadzenia tych samych roślin w różnych częściach ogrodu, które to elementy spajają i porządkują kompozycję. Do głównych elementów kompozycyjnych należą łany lawendy oraz zbiorowiska brzóz. Na wiosnę ogród oczaruje kwitnącymi magnoliami, rododendronami, azaliami i wrzoścami, lato rozpocznie się kwitnącymi krzewuszkami, później dołączą tawuły japońskie, pięciorniki, lawendy, a w końcu hortensje. Jesień przywita nas kwitnącymi wrzosami i kołyszącymi się na wietrze kwiatostanami traw ozdobnych. W ogrodzie oprócz zieleni przeważa fiolet, róż i biel kwiatów oraz bordo i żółty liści i igieł, pojawia się też trochę kontrastów żółty- bordo, fiolet-żółty.

W ogrodzie zaplanowano następujący podział przestrzeni:
1.1. Strefa frontowa
Przestrzeń bardzo otwarta, z dużą ilością powierzchni utwardzonej kostką granitową. Stwarza wrażenie dużej przestrzeni, otwartej dla gości i mieszkańców, z eleganckimi kompozycjami roślinnymi, ale główny jej akcent stanowi sam budynek.
1.2. Taras
Zlokalizowany od strony ogrodu, w pełni otwarty na ogród z górującym nad nim drzewem – surmii bigoniowej, to bardzo słoneczna przestrzeń, z pachnącą lawendą. Z tarasu prowadzą ścieżki w głąb ogrodu zarówno w stronę altany jak i lasu.
1.3. Plac zabaw dla dzieci
To teren na trawniku bezpośrednio przy tarasie, naprzeciw okien salonu, skąd można obserwować dzieci. Granice placu podkreślono niskim żywopłotem z cisu, który stanowi jednocześnie element ozdobny i architektoniczny, dzieląc zbyt dużą przestrzeń trawnika na odrębne wnętrza. Po usunięci urządzeń teren nadal pozostanie atrakcyjny i nie będzie wrażenia, że czegoś w tym miejscu brakuje. Dzieci wraz z upływem czasu zapewne wyprowadzą się w kierunku lasu, gdzie będą mogły się ukryć przed wzrokiem rodziców.

1.4. Mini sad
Sad to zaledwie kilka drzew usytuowanych na obwodzie okręgu wokół boiska do siatkówki.
1.5. Kącik biesiadny z altaną i grillem
Do miejsca tego prowadzi szeroka ścieżka prowadząca ze strefy frontowej. Dostać można się tutaj także od strefy gospodarczej po ułożonych w trawie regularnych płytach kamiennych. Miejsce to jest „przytulone do kamiennego muru oporowego zabezpieczającego skarpę i otoczone bujną roślinnością.
1.6. Ogródek warzywno-owocowy ze szklarenką
Usytuowano go na piętrze, do którego prowadzą kamienne schody. Rozciąga się z niego widok na cały ogród, więc oprócz funkcji użytkowej może też pełnić funkcję relaksacyjną.
1.7. Strefa gospodarcza z garażem
Pomimo nazwy jest to bardzo uporządkowany i estetyczny teren, a jedynie forma użytkowania odnosi się do nazwy. Zlokalizowano tutaj miejsce na drewno do kominka, oraz składzik narzędziowy. Strefa ta graniczy z lasem, sadem oraz boiskiem.
1.8. Boisko do siatkówki
Tak naprawdę to duża powierzchnia trawnika, na której można wyznaczyć granicę boiska. Można też stworzyć boisko do siatkówki plażowej, likwidując trawę i wysypując teren piaskiem.

aksonometria_gorczowski111

rzut_gorczowski111