Ogród na skraju wsi
Posesja położona jest na skraju wsi w otoczeniu pól, z pięknym widokiem na góry, co od razu sugeruje ogród otwarty na otoczenie, łączący się z otaczającą przyrodą.
Koncepcję oparto więc na swobodnej kompozycji grup roślin, stanowiących przesłony poszczególnych stref użytkowych oraz oddzielających ogród fizycznie od zewnętrznych pól, a jednocześnie łączących go wizualnie z krajobrazem.
W ogrodzie przewijają się 3 wątki:
– ogród leśny z wrzosowiskiem, przechodzący w roślinność śródpolną (żywopłoty ochronne),
– ogród wiejski z różami, cisami, bukszpanami i powojnikami,
– ziołowy ogród śródziemnomorski z lawendą i szałwią -strefa przy basenie.
Teren bezpośrednio wokół budynku to z założenia oaza spokoju i elegancji. Zimozielone gatunki mają stworzyć całoroczny szkielet ogrodu – zimą być jego ozdobą, w sezonie wiosna-lato stanowić tło dla roślin kwitnących- tawuł, róż, powojników.
Ogród przy tarasie to bujny ogród wiejski z kwitnącymi roślinami. Czym dalej od budynku, tym ogród staje się bardziej dziki i swobodny.
Główną dominantę wewnętrzną ogrodu stanowi lasek sosnowy znajdujący się w części frontowej, bezpośrednio przed budynkiem. Ponieważ drzewa są już sporych rozmiarów, a samo założenie stanowi oryginalny akcent w krajobrazie, postanowiono nie tylko pozostawić lasek, ale też i kontynuować wątek leśny już poza granicą posesji otulając ogród lasem od strony wschodniej, skąd najczęściej tworzą się przeciągi na działce.